11 maj

Żywienie kur niosek

Żywienie kur niosek

Kury są w Polsce najczęściej występującym gatunkiem drobiu. Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej hodowli niosek. Odpowiednie żywienie kur niosek jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ pozwala ono nie tylko na utrzymanie ptaków w dobrej kondycji przy wysokim poziomie nieśności, ale i na uzyskanie jaj o pożądanych walorach konsumpcyjnych i dobrej jakości, która gwarantowałaby prawidłowy przebieg lęgów.

Głównym składnikiem pasz w żywieniu kur niosek są zboża, pokarm smaczny i łatwostrawny dla tego gatunku. Jest to pasza treściwa o niskiej zawartości białka, za to zapewniająca pokrycie zapotrzebowania na energię ze względu na dużą zawartość węglowodanów, głównie w postaci skrobi.

W żywieniu kur niosek stosowane pasze zależą od wieku ptaków i są przystosowane do ich potrzeb w okresie odchowu i nieśności.  Wyróżnia się dwa okresy żywieniowe w hodowli niosek:

  • okres odchowu obejmujący ptaki do 16 tygodnia życia
  • okres nieśności dla kur powyżej 17 tygodnia życia

W pierwszym okresie odchowu szczególnie ważne będzie zapewnienie w mieszance odpowiedniej ilości energii metabolicznej, białka ogólnego oraz składników mineralnych na potrzeby rozwijających się tkanek i kośćca. Natomiast w okresie nieśności należy zwrócić uwagę na właściwe zaopatrzenie kur w białko ogólne i wapń niezbędne w prawidłowym tworzeniu się jaja.

Podstawą żywienia kur są pasze treściwe, które powinny być odpowiednio zbilansowane i podawane w formie rozdrobnionej, żeby zwiększyć ich dostępność dla enzymów trawiennych.  Idealnym rozwiązaniem, zarówno pod względem składu, jak i wygody podawania, są pasze pełnoporcjowe w formie kruszonki, jak np.

  • DKM-1– mieszanka paszowa pełnoporcjowa dla drobiu od 1 do 6 tygodnia
  • DKM-2– mieszanka paszowa pełnoporcjowa dla drobiu od 6 do 16 tygodnia
  • Nioska Farmerska DJ– mieszanka paszowa pełnoporcjowa dla kur niosek

W hodowli  żywienie kur niosek jest bardzo ważne, ponieważ błędy żywieniowe wpływają niekorzystnie na nieśność i cechy jakościowe jaj. Niedobory białka, energii, aminokwasów egzogennych, kwasu linolowego lub dostępu do wody mogą powodować zmniejszenie średniej masy jaj. Brak wapnia, fosforu, witaminy D3 czy niedobory manganu wpływają negatywnie na grubość skorupy jaj. Natomiast intensywność barwy żółtka zależy głównie od ilości przyjmowanych przez kurę karotenów zawartych przede wszystkim w zielonce, suszu lub dodawanych do paszy preparatach.

Marek Śmiarowski

[insert-modal-contact-form]