19 grudzień

Ciąża i poród krowy

Ciąża trwa 282 dni, krowa zazwyczaj rodziny 1 cielę. Rekord to, gdy krowa urodzi 4 cielaczki. Gdy krowy są karmione hormonami rodzą się bardzo często bliźniaki a nawet trojaczki. Ciąża u krowy trwa dziewięć miesięcy. Zmiany z czasu ciąży nasilają się i krótko przed porodem stają się wyraźnie widoczne. Obejmują one srom, więzadła szerokie macicy, mięśnie miednicy oraz brzucha oraz gruczoł mleczny. Szpara sromowa jest lekko rozwarta i wycieka z niej ciągliwy śluz. Więzadła szerokie macicy krowy stają się rozluźnione. Wymiona jałówek zaczynają się powiększać już w 4 miesiącu ciąży. U krów wyraźne zmiany obserwuje się na 2-4 tygodnie przed porodem. Zmienia się także temperatura ciała – przed porodem jest podniesiona o 0,5˚ C, na kilka godzin przed porodem spada o 0,5-1,2˚ C. Rozwieranie się szyjki macicy trwa prawidłowo 6-12 godzin, niekiedy przedłuża się do całego dnia. Przed porodem krowa ogląda się na boki, wstaje i kładzie się, ryczy, często oddaje kał i mocz. Liczba tętna i oddechów zwiększa się. Pod koniec okresu rozwierania szyjki pojawia się w sromie niebieskawy pęcherz, z którego wycieka z niego rzadki płyn omoczniowy w ilości 4-5 litrów.

Na koniec w sromie pojawia się szary pęcherz owodniowy, z którego wycieka 3.5-5 l gęstego, śluzowego płynu. Często oba pęcherze wydostają się jednocześnie. Okres wypierania płodu trwa od 2 do 6 godzin. Przy ciąży bliźniaczej okres ten ulega skróceniu. Po porodzie samica uspokaja się, błony płodowe wydalane są do ośmiu godzin. W tym czasie wydalane jest także łożysko.

źródło: http://porod.edu.pl/krowy.php

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdą Państwo mieszanki paszowe uzupełniające dla bydła w różnych stadiach laktacji. Proszę również zwrócić uwagę na produkty dla cieląt by wspierać ich zdrowy rozwój już od samego początku wychowu.

[insert-modal-contact-form]