15 marzec

Nad rynkiem zboża gromadzą się ciemne chmury

Najostrzejszy kryzys na rynku zbóż od 1973 roku – tego, zdaniem analityków Goldman Sachs, może spodziewać się świat w 2022 roku. Powód? Wojna tocząca się na terytorium Ukrainy i rosnące koszty produkcji.

Zdaniem ekonomistów jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, światu grozi najdotkliwszy od lat kryzys na rynku zbóż. Powodem mogą być zakłócenia logistyczne w żegludze po Morzu Czarnym, rosnące koszty produkcji oraz zagrożenie dla zbliżających się zasiewów w Ukrainie z powodu toczących się tam działań zbrojnych.

Analitycy banku spodziewają się, że tegoroczny kryzys może być najgorszy od prawie pół wieku. W związku z tym zdecydowali się oni podnieść prognozy cen na dostawy zbóż. Bank podniósł prognozy cen kukurydzy, soi i pszenicy.

Ale ceny zboża mogą być jeszcze wyższe, niż spodziewają się ekonomiści. Wszystko będzie zależeć od wielkości zbiorów w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Jeśli będą one mniejsze przez niekorzystne warunki pogodowe, ceny (zwłaszcza kukurydzy) mogą znów podskoczyć.

Poniższa tabela pokazuje jak w ciągu zaledwie tygodnia wzrosły ceny skupu zbóż w Polsce, najwięcej pszenicy i żyta  ok. 15%. W ubiegłym tygodniu ta tendencja się utrzymywała.

Zagrożeniem dla cen zboża są także potencjalne niedobory na rynku nawozów. Rosja i Ukraina to jedni z największych eksporterów gotowych nawozów i surowców do produkcji roślinnej w Europie i w skali światowej.

Prognoza Goldman Sachs jest zgodna z przewidywaniami światowych specjalistów ds. żywności, którzy alarmują, że rosyjska inwazja na Ukrainę przyniesie dotkliwe pogorszenie sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywieniowe na świecie.

Droższe zboża, będące podstawą wyżywienia ludzi oraz zwierząt hodowlanych na świecie, oznaczają w nieunikniony sposób odczuwalnie droższą żywność.

Drożejące zboża i rośliny oleiste przełożą się na wzrost cen komponentów służących do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych i obniżenia rentowności produkcji zwierzęcej. Spodziewany jest wzrost cen skupu mleka, mięsa i innych produktów rolniczych.

[insert-modal-contact-form]