10 maj

Sukces w żywieniu krów mlecznych

Żeby osiągnąć bardzo dobre wyniki w produkcji mleka, czyli utrzymać wydajność stada na wysokim poziomie niezbędna jest odpowiednio zbilansowana dieta, wzbogacona w odpowiednie dodatki takie jak witaminy czy produkty drożdżowe.

Większość ekspertów zgodzi się, że żeby otrzymać dobre wyniki należy ustabilizować i zoptymalizować zawartość tłuszczu i białka w mleku, ale należy jednocześnie zachować krowę przy dobrej zdrowotności i płodności.

Odpowiednie parametry osiągniemy odpowiednio bilansując dawkę pokarmową. Konieczna jest również stabilizacja procesów fermentacyjnych w żwaczu, żeby to osiągnąć należy prawidłowo wyregulować proporcje pasz objętościowych do pasz treściwych. Należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich parametrów podawanych pasz pod katem energii i białka, makroelementów, mikroelementów i witamin. Wpływ białka i energii jest nierozdzielny. Ich zbilansowanie przynosi korzyści. Zwiększenie ilości białka w paszy odpowiednio zwiększa zawartość białka w mleku, jednakże należy również zachować odpowiedni poziom energii. Najlepiej wykorzystywany jest poziom białka do 13 procent w suchej masie paszy. Przy czym uwaga: znaczne obniżenie dawek energii skutkuje obniżeniem płodności. Kolejną ważną rzeczą w żywieniu jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tłuszczu w mleku, który regulujemy dodawaniem włókna surowego, które w suchej masie powinno wynosić około 20 %. Należy uważać na podawanie kiszonek z kukurydzy czy ziaren zbóż, które mogą wpłynąć na spadek zawartości tłuszczu.

Żywienie paszami treściwymi wymaga rozsądku i pomocy innych składników, takich jak witaminy i minerały. Żeby uniknąć kwasicy w żwaczu, należy stopniowo wprowadzać kwaśny węglan sodu, który najlepiej wymieszać z paszą. Można podawać dodatki, które powinny zawierać dużo łatwo przyswajalnej energii i uzupełniać niedobory makro- i mikroelementów, szczególnie ważne jest to przy krowach wysokowydajnych w czasie okołowycieleniowym, kiedy zwierzeta narażone są na porażenia, zalegania łożyska czy ketozę.

Najważniejsze, by przez cały rok podawać tę samą paszę, korzystając z formy przechowywania, jaką jest zakiszanie, wtedy wydajność będzie utrzymywała się na równym poziomie. Nie można pomijać podawania dodatków mineralno- witaminowych. Opłacalne jest kupowanie premiksów, które zawierają minerały i witaminy oraz śrutę sojową i rzepakową, które są źródłem białka. Należy pamiętać, że żywienie jest nieco inne w okresie zimowym, a nieco inne w letnim. W okresie zimowym uwzględniamy dodatek pasz koncentratów białkowych, zaś latem pasz energetycznych.

Ze swej strony zachęcamy naszych klientów do kontaktu z naszymi doradcami żywieniowymi, którzy z najwyższą starannością postarają się doradzić w procesie żywienia Państwa stad.

[insert-modal-contact-form]